Strona główna Porady i częste pytania Pięć praktycznych rad, dzięki którym tanio kupisz walutę

Pięć praktycznych rad, dzięki którym tanio kupisz walutę

Ocena:
5,0 na 5    2 oceny

Pięć praktycznych rad, dzięki którym tanio kupisz walutę

Trafiłeś na świetną ofertę last minute, wybrałeś opcję all inclusive. Zanim jednak wyjedziesz na wymarzone wakacje, musisz jeszcze wymienić walutę. Podpowiadamy jak zrobić to tanio i bezpiecznie.


1. Wybierz walutę
Przygotowując się do podróży, należy sprawdzić, jaka waluta obowiązuje w danym kraju. Może się bowiem okazać, że nawet zabierając ze sobą popularne dolary, będziemy mieli problemy.
Dobrym przykładem jest Kuba. Planując podróż do tego kraju, należy kupić euro. Posiadanie dolarów jest niezgodne z miejscowym prawem. Z tego powodu nie możesz nimi płacić w restauracji lub za taksówkę.

2. Kupuj systematycznie
Jeżeli na co dzień nie śledzisz rynku walutowego, wybranie właściwego momentu na wymianę pieniędzy jest bardzo trudne. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie systematyczność.
Planując wyjazd warto robić zakupy partiami, a nie wymieniać całość za jednym razem. Dzięki takiej ostrożności możemy skorzystać ze sprzyjających zmian kursu. Natomiast jeśli wartość kupowanej waluty wzrośnie, daje nam to szansę na uśrednienie ceny.


3. Wybierz dobry dzień
Jeżeli już zdecydowałeś się na kupowanie walut partiami, efekt będzie znacznie lepszy, jeśli dodatkowo dobrze wybierzesz dzień tygodnia. Jak pokazują statystki, są lepsze i gorsze dni na zakupy w kantorze.
Który jest najlepszy? Złotej recepty nie ma. Podpowiadamy jednak na przykładzie dolarów i euro. Analizując dane od początku 2014 r., można zauważyć, że w tym okresie dolar był najdroższy w piątki. Natomiast najlepszym dniem do kupowania, zarówno euro jak i dolara, był wtorek.

tabela euro

Tabela pokazuje, jak często dany dzień tygodnia był momentem spadku kursu euro lub dolara do najniższego poziomu w danym tygodniu. Zestawienie na podstawie danych od początku 2014 r. Dane: Bloomberg. Opracowanie: Cinkciarz.pl

4. Korzystaj z serwisów internetowych
Najlepsze kursy walutowe są oferowane przez kantory internetowe. Największy w kraju serwis wymiany walut Cinkciarz.pl, ma w ofercie aż 24 waluty. Ich wymiana w sieci jest tańsza w stosunku do ofert banków lub kantorów stacjonarnych. Co więcej, jest znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza niż kupowanie waluty w tradycyjnym “okienku”. Z usług serwisów wymiany walut warto korzystać także po powrocie z wycieczki. Wymieniając w Cinkciarz.pl 1 tys. euro na złotówki, można zaoszczędzić nawet 276 zł.

5. Zabierz ze sobą kartę walutową
Podróżowanie z gotówką jest stosunkowo niebezpieczne. Pieniądze łatwo zgubić. Możemy też paść ofiarą kradzieży. Z kolei płacenie za granicą kartą kredytową przypisaną do konta w złotówkach po prostu się nie opłaca.
Zdecydowanie lepszym pomysłem są karty walutowe. Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić. W przypadku karty Cinkciarz.pl transakcje bezgotówkowe są bezpłatne. Poza tym korzystamy nie tylko z atrakcyjnych kursów oferowanych przez kantory internetowe, ale też unikamy wielu zbędnych kosztów, np. przewalutowania. Co więcej, karty walutowe zapewniają znacznie większą wygodę oraz bezpieczeństwo zawieranych transakcji.

Źródło: Cinkciarz.pl, inf. prasowa
Ekspert ds. rynków finansowych

Kantory internetowe


sortowanie wg popularności w portalu
1

EUR = 4,5991
CHF = 4,7700
USD = 4,3188
GBP = 5,2862
Sprawdź »
czytaj recenzje »
2

EUR = 4,5885
CHF = 4,7582
USD = 4,3104
GBP = 5,2727
Sprawdź »
czytaj recenzje »


Warto przeczytać również

Kiedy najlepiej kupić euro i dolary na wakacje?

Kiedy najlepiej kupić euro i dolary na wakacje?

To oczywiste, że planując zagraniczne wakacje, należy odpowiednio wybrać moment, w którym kupimy euro lub dolary. Nie każdy ma jednak świadomość, jak pomocny w tym zadaniu może być kalendarz - uważa Piotr Lonczak, analityk walutowy Cinkciarz.pl. Zobaczcie...


Kurs franka oszalał!

Kurs franka oszalał!

Nagły wzrost cen franka szwajcarskiego Kilka dni temu Szwajcarki Bank Narodowy podjął decyzję o zaprzestaniu bronienia kursu franka szwajcarskiego w wyniku, czego jego cena podskoczyła o kilkadziesiąt procent. Jeszcze w czwartek kurs sprzedaży franka wahał się w...


Konto walutowe – komu i do czego może się przydać?

Konto walutowe – komu i do czego może się przydać?

Konto walutowe jest nadal dość rzadkim typem konta. Daleko mu do popularności, jaką cieszą się zwyczajne konta oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz konta oszczędnościowe. Jednakże są przypadki, w których takie konto jest wręcz konieczności. Zobacz, kto...


[BREXIT] Paniczna reakcja na rynkach walutowych. Co dalej ze złotym?

[BREXIT] Paniczna reakcja na rynkach walutowych. Co dalej ze złotym?

Spełnił się scenariusz, który jeszcze kilka godzin temu wydawał się nierealny dla rynków czy bukmacherów. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię. Funt rano traci do dolara ponad 10 proc. i spada do 30-letnich minimów. Za franka musimy...
Kursy NBP

EUR Kurs euro
4,6069
CHF Kurs franka
4,7752
USD Kurs dolara
4,3269
GBP Kurs funta
5,3020
Źródło: Tabela nr z dn. 22-09-2023 »

Jak oszczędzać na wymianie waluty?

Jeżeli spłacasz np. kredyt we frankach i korzystasz z przewalutowania w banku, polecamy wybrać jeden z kantorów internetowych, który pozwoli zaoszczędzić dzięki dużo lepszemu kursowi!


Kurs franka w kantorach Kurs franka

 
Sprzedaż
Kupno
 
Walutomat
4,7700
4,7710
Sprawdź »
Internetowykantor.pl
4,7582
4,7982
Sprawdź »
Zobacz inne waluty »


Znajdź nas