Konto walutowe jest nadal dość rzadkim typem konta. Daleko mu do popularności, jaką cieszą się zwyczajne konta oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz konta oszczędnościowe. Jednakże są przypadki, w których takie konto jest wręcz konieczności. Zobacz, kto powinien mieć konto walutowe.
Konto walutowe – co to jest?
Konto walutowe jest normalnym kontem oszczędnościowo-rozliczeniowym, ale prowadzonym w walucie innej niż złotówki. Konto takie może sobie założyć zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Konto takie służy do gromadzenia środków finansowych w obcej walucie w celu oszczędzania oraz dokonywania bieżących rozliczeń. Konto takie ma wiele zalet, ale ma też pewną wadę, mianowicie jego utrzymanie jest zazwyczaj droższe, niż utrzymanie tradycyjnego konta osobistego.
Zalety konta walutowego
Konto walutowe ma wiele niewątpliwych zalet. Należą do nich między innymi:
- Łatwe przelewy za granicę bez straty na kursie danej waluty.
- Konto walutowe pozwala uniknąć nawet kilkukrotnego przewalutowania gotówki. Jeżeli przykładowo przelewamy pieniądze w euro na konto w Polsce bez konta walutowego, to może się zdarzyć, że kwota, która dotrze na rachunek, będzie pomniejszona, a w przypadku kont walutowych nie ma takiej obawy.
- Konto walutowe to bardzo wygodne rozwiązanie, kiedy odbieramy dużo przelewów zza granicy albo sami wysyłamy takie zagraniczne przelewy.
Komu opłaca się założyć konto walutowe?
Trzeba mieć świadomość faktu, że założenie konta walutowego nie każdemu będzie się opłacać. Ma to związek z tym, że konto takie opłacalne jest tylko wtedy, kiedy rzeczywiście notujemy wpłaty w obcej walucie. Z kolei w momencie, kiedy wyjeżdżamy na urlop za granicę jedynie raz w roku, to nie ma sensu zakładać takiego konta, bo to się zwyczajnie nie będzie kalkulować.
Konto walutowe warto założyć wtedy, kiedy często wyjeżdżamy za granicę na przykład w sprawach służbowych. Konto takie przydatne będzie także w przypadku imigrantów, którzy chcą przelewać pieniądze na przykład rodzinie mieszkającej w Polsce, a także w przypadku osób, które uczą się za granicą. W takich przypadkach konieczne jest założenie konta walutowego w takiej walucie, w jakiej zarabiamy, czyli na przykład, gdy zarabiamy w euro, to należy założyć konto w euro, a nie konto w dolarach.
Konto walutowe trzeba mieć też w momencie, kiedy spłacamy kredyt w obcej walucie, czyli przykładowo w przypadku kredytów we frankach. Bez takiego konta nie może też funkcjonować firma, która ma filię w innym kraju bądź takie, które na stałe podejmują stałą współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Wtedy rozliczenia między firmami są znacznie łatwiejsze.
Konto walutowe można założyć w każdej walucie, na przykład;
- w euro,
- w dolarach,
- w funtach.
Kiedy mamy konto w obcej walucie warto sprawdzić kurs w kantorze i zobaczyć, ile moglibyśmy stracić, gdybyśmy nie korzystali z takiego konta. Czasami różnica jest naprawdę znacząca. Kurs w banku jest z kolei stabilny i nigdy nie ma mowy o tym, że przelane pieniądze będą pomniejszone na skutek przewalutowania, które normalnie mogłoby być wykonane nawet kilka razy.
Do konta często można też wziąć kartę muliwalutową, czyli inaczej kartę wielowalutową. Taka karta pozwala płacić w kraju lub za granicą bez ponoszenia kosztów przewalutowania.
Ważne: Przewalutowanie to inaczej zmiana zobowiązania wyrażonego w jednej walucie na zobowiązanie wyrażone w innej walucie. Czyli inaczej zmiana należności w euro na należność w złotówkach. Z przewalutowaniem często mamy do czynienia w przypadku kredytów, które udzielane są w obcych walutach.