Strona główna Porady i częste pytania W jakiej walucie oszczędzać – porady ekspertów

W jakiej walucie oszczędzać – porady ekspertów

Ocena:
2,0 na 5    4 oceny

W jakiej walucie oszczędzać – porady ekspertów

W dzisiejszych czasach powoli odchodzi się od gromadzenia oszczędności w skarpecie. Ludzie stają się coraz bardziej przedsiębiorczy, a wraz z ich rozwojem osobistym do głowy napływają nowe pomysły na oszczędzanie i pomnażanie odłożonych pieniędzy. Eksperci podpowiadają, że dobrym sposobem oszczędzania jest oszczędzanie w walucie. Tylko pytanie – w jakiej?

 

Lokaty walutowe

Z oszczędnościami i pomnażaniem tych oszczędności przeważnie kojarzą się lokaty. Jeżeli ktoś chce oszczędzać w obcej walucie, może wybrać właśnie lokatę walutową. Opłacalność i zysk w tym przypadku zależny jest od dwóch czynników – od oprocentowania i kursu walutowego. Jak działa taka lokata? Zupełnie normalnie. Wpłacony na lokatę kapitał zwiększa się o odsetki, które powstają w trakcie danej lokaty. Stawki oprocentowania są uzależnione od wysokości stóp procentowych banku centralnego, a konkretnie od stóp Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, czy Europejskiego Banku Centralnego. Warto również dodać, że kurs walutowy jest bardzo zmienny i trudno go tak naprawdę przewidzieć.

 

Przykład:

Oszczędzający ma kapitał w wysokości 4000 euro. Obecny kurs złotego do euro wynosi 4,20 zł. Przeliczając kwotę kapitału na złotówki, wychodzi 4200 zł. Pieniądze te wpłaca na roczną lokatę w euro, której oprocentowanie równe jest 2 procent. W związku z tym po upływie roku właściciel ma już do dyspozycji 1020 euro, a więc jego zysk wynosi już 20 euro. Gdyby tak było za każdym razem, oszczędzanie na lokatach walutowych byłoby całkiem opłacalne. Niestety jednak z tym bywa różnie. Czasem sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Otóż kurs może się zmienić i teraz wynosić na przykład 4,10 zł. Wówczas kwota 1020 euro już jest warta jedynie 4182 zł. W tym momencie oszczędzający nie tylko nie zarobił na lokacie, ale również niestety stracił na niej 18 zł. Lokaty te są dobre tylko w momencie, gdy kurs rośnie.

 

Jaką walutę wybrać?

Z powyższego wynika, że dobrą walutą do oszczędzania może być właśnie euro. Nie należy jednak ściśle się tego trzymać, gdyż tak naprawdę nie można podać jednej, konkretnej waluty idealnej do oszczędzania, ponieważ ta może się zmieniać, zależnie od tego, co dzieje się na rynku.

 

Ogólnie rzecz ujmując, oszczędzanie w walutach obcych jest wygodne i korzystne, ale tylko w sytuacjach, jeżeli oszczędzający często dokonuje w nich transakcji. W przeciwnym razie sporo się na tym traci. Zyski są zawsze uzależnione od kursu walutowego i tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. To dość ryzykowne oszczędzanie. Niektórzy podpowiadają, że na ten moment najlepiej oszczędzać w euro, gdyż jego kurs ciągle wzrasta, ale przecież niebawem to może się zmienić.

Ekspert ds. rynków finansowych

Kantory internetowe


sortowanie wg popularności w portalu
1

EUR = 4,3281
CHF = 4,5818
USD = 4,0276
GBP = 5,0581
Sprawdź »
czytaj recenzje »
2

EUR = 4,4127
CHF = 4,6392
USD = 4,1720
GBP = 5,0802
Sprawdź »
czytaj recenzje »


Warto przeczytać również

Na czym zarabia kantor internetowy?

Na czym zarabia kantor internetowy?

Kantor internetowy to dla wielu ludzi jedyna szansa na szybką, tanią i do tego bezpieczną wymianę dowolnych walut. To dlatego tak wielu ludzi zamiast iść z tym zamiarem do banku lub kantoru stacjonarnego, zasiada wygodnie przed komputerem o dowolnej porze i samodzielnie...


Czy kantor internetowy jest czynny całą dobę i weekendy?

Czy kantor internetowy jest czynny całą dobę i weekendy?

Chcąc kupić obcą walutę albo też wymienić ją na złotówki, mamy do wyboru zarówno kantor stacjonarny, jak i internetowy. Wybór należy do każdego z osobna, ale mimo to warto wspomnieć, że ten działający w sieci niesie użytkownikom dużo...


Konto walutowe a kantor online

Konto walutowe a kantor online

Konto walutowe i kantor online to dwa dość ciekawe rozwiązania, które mają ze sobą wiele wspólnego, ale też znacząco się od siebie różnią. To propozycje dla osób, które często muszą dokonywać płatności w obcej walucie. Usługi...


Różnica kursu walut w NBP a kantorze – skąd wynika?

Różnica kursu walut w NBP a kantorze – skąd wynika?

NBP prezentuje zupełnie inny kurs walut nić ten, jaki publikowany jest na tablicach kantorów. Nie wszyscy to zauważyli, ale ci, którzy często wymieniają waluty albo po prostu obserwują to co dzieje się w świecie walut, już nie raz zorientowali się, że...
Kursy NBP

EUR Kurs euro
4,3366
CHF Kurs franka
4,5824
USD Kurs dolara
4,0277
GBP Kurs funta
5,0567
Źródło: Tabela nr z dn. 11-12-2023 »

Jak oszczędzać na wymianie waluty?

Jeżeli spłacasz np. kredyt we frankach i korzystasz z przewalutowania w banku, polecamy wybrać jeden z kantorów internetowych, który pozwoli zaoszczędzić dzięki dużo lepszemu kursowi!


Kurs franka w kantorach Kurs franka

 
Sprzedaż
Kupno
 
Walutomat
4,5818
4,5868
Sprawdź »
Internetowykantor.pl
4,6392
4,6792
Sprawdź »
Zobacz inne waluty »


Znajdź nas