Strona główna Porady i częste pytania Różnica kursu walut w NBP a kantorze – skąd wynika?

Różnica kursu walut w NBP a kantorze – skąd wynika?

Ocena:
4,5 na 5    2 oceny

Różnica kursu walut w NBP a kantorze – skąd wynika?

NBP prezentuje zupełnie inny kurs walut nić ten, jaki publikowany jest na tablicach kantorów. Nie wszyscy to zauważyli, ale ci, którzy często wymieniają waluty albo po prostu obserwują to co dzieje się w świecie walut, już nie raz zorientowali się, że są jakieś różnice. Skąd to wynika? Krótkie wyjaśnienie poniżej.

 

Kurs walut w NBP

Narodowy Bank Polski przy wycenie walut zawsze kieruje się ściśle określonymi zasadami, które jak niektórzy twierdzą, są dość skomplikowane. Mówiąc w skrócie, NBP wyznacza kursy kupna i sprzedaży walut wyłącznie na podstawie informacji jakie pozyskuje w dziesięciu bankach i do tego jeszcze w trzech agencjach informacyjnych. Zestawienie kursów publikowane jest po ustaleniu wszystkich notowań, ale dopiero następnego dnia. Przez to trudno jest analizować zmiany rynkowe i tak naprawdę kursy publikowane przez NBP mało komu się przydają. Trzeba również wiedzieć, że wszystkie informacje, którymi kieruje się NBP nie pochodzą z rynku walutowego. Co więcej, NBP musi jeszcze skorygować wyniki o 1%. Takie są właśnie wspomniane na wstępie zasady.

 

Kurs walut w kantorze

Jeżeli zaś chodzi o kantor, ten ma dostęp nie tylko do wiarygodnych, ale również aktualnych danych, a to dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, którym się posługuje. Takie oprogramowanie jest płatne, ale z drugiej strony umożliwia śledzenie bieżących zmian rynkowych. Kursy walut publikowane w kantorach są zdecydowanie bardziej dokładne. To nimi można kierować się, planując jakieś inwestycje lub inne działania. Tak przynajmniej zalecają eksperci. Ale decyzja jak wiadomo i tak należy do każdego z osobna.

 

Gdzie najczęściej sprawdza się kurs walut

Kurs walut najczęściej sprawdza się w internecie. Publikowany jest na różnych stronach finansowych. Często jednak wielu ludzi ma już swój zaufany kantor internetowy i to właśnie tam sprawdzają aktualne zmiany w kursie walut. Możliwości w tej kwestii jest co najmniej kilka, ale tak naprawdę najlepiej wybrać ten sposób czy to źródło, które dostarczy tylko pewne i w dodatku aktualne informacje.

 

Podsumowując, kantory ustalają kursy na podstawie informacji płynących z międzynarodowego rynku walutowego. Narodowy Bank Polski wykonuje tę samą czynność kierując się wyłącznie ściśle określonymi zasadami. Różnice w kursach publikowanych przez NBP i kantory wynikają po prostu z procedur, jakimi posługują się wymienione podmioty. Jeżeli ktoś potrzebuje dokładnych notowań bez żadnych opóźnień, warto by sprawdzał je w dowolnych kantorach lub w jednym wybranym.

Ekspert ds. rynków finansowych

Kantory internetowe


sortowanie wg popularności w portalu
1

EUR = 4,3258
CHF = 4,5725
USD = 4,0224
GBP = 5,0600
Sprawdź »
czytaj recenzje »
2

EUR = 4,4127
CHF = 4,6392
USD = 4,1720
GBP = 5,0802
Sprawdź »
czytaj recenzje »


Warto przeczytać również

Escrow i wymiana walut online

Escrow i wymiana walut online

Wielu ludzi często dokonuje płatności w obcej walucie, po wcześniejszym zakupie w tradycyjnym kantorze. Okazuje się, że niestety nie wszyscy wiedzą o tym, że są pewne udogodnienia, łatwiejsze sposoby zakupu waluty. Nie mają również pojęcia, że istnieją...


Karta walutowa prepaid – wygodne płacenie obcą walutą

Karta walutowa prepaid – wygodne płacenie obcą walutą

Jeszcze do niedawna, aby móc za towar lub usługę zapłacić obcą walutą, trzeba było pójść do kantoru i dokonać wymiany. Teraz są zdecydowanie lepsze rozwiązania, które należałoby wręcz nazwać udogodnieniami. Karta walutowa prepaid to...


Kantory internetowe dla firm handlujących zagranicą

Kantory internetowe dla firm handlujących zagranicą

Kantory internetowe to korzyści nie tylko dla osób, które spłacają kredyty w obcych walutach, wyjeżdżają za granicę na urlop czy wybierają się tam do pracy. Korzystanie z kantorów online jest również bardzo korzystne dla firm,...


Kupujemy walutę na spłatę kredytu

Kupujemy walutę na spłatę kredytu

Kantor online służy do wymiany walut. Korzystający z tej opcji uważają, że jest to najtańszy sposób z wszystkich możliwych, oczywiście jeżeli dokona się wyboru odpowiedniego kantoru z korzystną ofertą. Takich dziś nie brakuje, więc każdy kto tylko...




Kursy NBP

EUR Kurs euro
4,3366
CHF Kurs franka
4,5824
USD Kurs dolara
4,0277
GBP Kurs funta
5,0567
Źródło: Tabela nr z dn. 11-12-2023 »

Jak oszczędzać na wymianie waluty?

Jeżeli spłacasz np. kredyt we frankach i korzystasz z przewalutowania w banku, polecamy wybrać jeden z kantorów internetowych, który pozwoli zaoszczędzić dzięki dużo lepszemu kursowi!


Kurs franka w kantorach Kurs franka

 
Sprzedaż
Kupno
 
Walutomat
4,5725
4,5769
Sprawdź »
Internetowykantor.pl
4,6392
4,6792
Sprawdź »
Zobacz inne waluty »


Znajdź nas