Strona główna Porady i częste pytania Co to jest spread

Co to jest spread

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Co to jest spread
Na rynku Forex jest takie pojęcie jak spread, kantory również posługują się tym słowem. Choć zarówno w internecie, jak i w prasie ekonomicznej, redaktorzy często posługują się tym właśnie słownictwem, nie wszyscy je rozumieją. Warto jednak poznać jego znaczenie, aby tym sposobem po prostu w przyszłości decydując się na kredyt czy chcąc wymienić waluty, wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi.

Czym jest spread

Ekonomiści jak i ci, którzy mają bogate doświadczenie w zakresie inwestowania na rynku walutowym, bardzo dobrze wiedzą czym jest spread. Niestety nie wszyscy są na tyle obeznani w owym temacie, by móc wypowiedzieć się choć jednym zdaniem. Otóż spread to nic innego jak po prostu różnica pomiędzy kupnem a sprzedażą. Niski spread oznacza automatycznie mniejsze ryzyko potencjalnej transakcji, gdyż wówczas rynek umożliwia kupno/sprzedaż instrumentu finansowego przy ofertach niezwykle podobnych do siebie.

Przykład

Przykład niskiego spreadu prezentuje się następująco:
• kupno: 22,69,
• sprzedaż: 22,73.

Natomiast przykład wysokiego spreadu to:
• kupno: 60,20,
• sprzedaż: 68,90.

Różnica w pierwszym przykładzie wynosi jedynie 0,04. W przypadku drugiego przykładu różnica równa jest już 8,7. Przykład jest więc bardzo obrazowy i zrozumiały.

Spread walutowy

Bardzo podobnie prezentuje się spread walutowy. To tak samo różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży pary walutowej. Wysokość tej wartości ustalana jest indywidualnie przez każdy bank albo kantor i wynosi kilka procent. Informacje o wysokości spreadu zamieszczane są na stronach banków i w kantorów online. Zawsze kiedy jest potrzeba sprawdzenia ile wynosi w danym momencie, wystarczy po prostu to zrobić.

Spread wpływa na wysokość kredytu

Bank wypłaca transze kredytu po cenie kupna waluty. Z kolei spłata kredytu w ratach odbywa się po cenie sprzedaży. Trzeba więc pamiętać o tym, że biorąc kredyt walutowy, wartość jaką trzeba oddać bankowi, będzie wyższa od wartości spreadu. W przypadku kredytów walutowych, spread jest bardzo ważnym składnikiem ich kosztu. W związku z tym im mniejsza jest jego wartość, tym mniej kredytobiorca płaci za kredyt.

Kantor internetowy oferuje niski spread

Kantory internetowe zapewniają klientom zdecydowanie niższe spready, w związku z czym wymiana waluty w tym wirtualnym punkcie rodzi znacznie więcej korzyści. Poza tym korzystnie jest wymieniać walutę w danym kantorze i dopiero później spłacać raty kredytu w banku. Oczywiście nie wszystkie kantory internetowe są jednakowo tanie. W związku z tym trzeba po prostu rozejrzeć się za najtańszym.

Zapewne jeszcze niejeden w przyszłości będzie musiał poznać znaczenie słowa – spread – aby móc wybrać korzystny dla siebie kantor. Ponadto pojęciem tym będzie musiał posługiwać się również inwestując na rynku walutowym. Każdy, kto rozpocznie studia na kierunku ekonomia, prędzej czy później także spotka się z tym słowem. Ma ono bardzo duże znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i dla osób, które mają cokolwiek wspólnego z kantorami, czy po prostu z wymianą walut.
Ekspert ds. rynków finansowych

Kantory internetowe


sortowanie wg popularności w portalu
1

EUR = 4,3281
CHF = 4,5818
USD = 4,0276
GBP = 5,0581
Sprawdź »
czytaj recenzje »
2

EUR = 4,4127
CHF = 4,6392
USD = 4,1720
GBP = 5,0802
Sprawdź »
czytaj recenzje »


Warto przeczytać również

Ile można zaoszczędzić wymieniając walutę w kantorze online zamiast w banku

Ile można zaoszczędzić wymieniając walutę w kantorze online zamiast w banku

Nie ma co ukrywać, są osoby, które nie przywiązują uwagi do tego, gdzie wymieniają walutę. Jeżeli w pobliżu widzą bank, nie mają z tym żadnego problemu, aby udać się do danego punktu w oczywistym celu. Wielu ludzi jednak stawia na oszczędność i jeżeli...


Na co zwrócić uwagę przy wyborze kantoru online

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kantoru online

Kantor internetowy to nic innego, jak specjalne miejsce w sieci, które umożliwia dokonywanie wymiany waluty po atrakcyjnej cenie, znacznie atrakcyjniejszej niż ta, jaką proponują kantory stacjonarne. Nie dziwne więc, że tak wielu ludzi decyduje się jednak na...


Jak działa kantor internetowy

Jak działa kantor internetowy

Odkąd w sieci pojawiły się kantory internetowe, wielu ludzi zdecydowało się na aktywne korzystanie z możliwości, jakie im zapewniają. Od danego momentu, a w szczególności teraz, kolejki w tradycyjnych punktach wymiany walut, uległy znacznej redukcji. Osoby...


Pięć praktycznych rad, dzięki którym tanio kupisz walutę

Pięć praktycznych rad, dzięki którym tanio kupisz walutę

Trafiłeś na świetną ofertę last minute, wybrałeś opcję all inclusive. Zanim jednak wyjedziesz na wymarzone wakacje, musisz jeszcze wymienić walutę. Podpowiadamy jak zrobić to tanio i bezpiecznie. 1. Wybierz walutę Przygotowując się do podróży, należy...
Kursy NBP

EUR Kurs euro
4,3366
CHF Kurs franka
4,5824
USD Kurs dolara
4,0277
GBP Kurs funta
5,0567
Źródło: Tabela nr z dn. 11-12-2023 »

Jak oszczędzać na wymianie waluty?

Jeżeli spłacasz np. kredyt we frankach i korzystasz z przewalutowania w banku, polecamy wybrać jeden z kantorów internetowych, który pozwoli zaoszczędzić dzięki dużo lepszemu kursowi!


Kurs franka w kantorach Kurs franka

 
Sprzedaż
Kupno
 
Walutomat
4,5818
4,5868
Sprawdź »
Internetowykantor.pl
4,6392
4,6792
Sprawdź »
Zobacz inne waluty »


Znajdź nas