Strona główna Porady i częste pytania Kurs franka oszalał!

Kurs franka oszalał!

Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Kurs franka oszalał!

Nagły wzrost cen franka szwajcarskiego


Kilka dni temu Szwajcarki Bank Narodowy podjął decyzję o zaprzestaniu bronienia kursu franka szwajcarskiego w wyniku, czego jego cena podskoczyła o kilkadziesiąt procent. Jeszcze w czwartek kurs sprzedaży franka wahał się w okolicach 3,70zł, a w piątek podskoczył do 4,35 zł. W wyniku umocnienia się waluty polscy kredytobiorcy znacznie odczują duży wzrost poziomu rat kredytów hipotecznych, które zostały zaciągnięte we frankach szwajcarskich.


Kłopotów ciąg dalszy


Okazuje się, że znacznie wyższe raty to nie jedyny problem osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w obcej walucie. W górę równie szybko jak i raty poszybuje poziom zadłużenia. Biorąc pod uwagę stawkę 4,67 zł za franka szwajcarskiego, co jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem, kredytobiorca, który wziął 300 tys. złotych, będzie musiał spłacić dwukrotność pożyczonej kwoty!


Dodatkowym utrudnieniem może być również wymaganie przez banki dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Mamy tutaj dobrą wiadomość dla osób, które regularnie spłacały swoje raty – zazwyczaj banki w przypadku takich klientów nie będą prosiły o dodatkowe zabezpieczenia kredytu.


Jak poradzić sobie z wysoką ratą kredytu?


W obecnej sytuacji wydaje się, że najlepszym wyjściem jest skorzystanie z wakacji kredytowych lub karencji w spłacie kapitału. Wakacje kredytowe to rozwiązanie, które umożliwia zawieszenie spłaty całości raty. Karencja dotyczy zawieszenia spłaty kapitału, przy jednoczesnej spłacie odsetek. Skorzystać z tych wyjść możemy zazwyczaj raz w roku – obecna sytuacja to dobra okazja, by przetrwać dość trudną sytuacją na rynku i rozplanować swój budżet domowy na kolejne miesiące.


Jeżeli jednak nie mamy możliwości skorzystania z powyższych rozwiązań, możemy znacznie obniżyć ratę kredytu hipotecznego dzięki kupnu waluty w kantorach. W kantorach z reguły kursy wymiany są znacznie niższe, niż w bankach. Dotyczy to również kantorów internetowych.

Ekspert ds. rynków finansowych

Kantory internetowe

1

EUR = 4,5790
CHF = 4,3401
USD = 4,2376
GBP = 5,1954
Sprawdź »
czytaj recenzje »
2

EUR = 4,5862
CHF = 4,3449
USD = 4,2445
GBP = 5,2056
Sprawdź »
czytaj recenzje »


Warto przeczytać również

Konto walutowe – komu i do czego może się przydać?

Konto walutowe – komu i do czego może się przydać?

Konto walutowe jest nadal dość rzadkim typem konta. Daleko mu do popularności, jaką cieszą się zwyczajne konta oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz konta oszczędnościowe. Jednakże są przypadki, w których takie konto jest wręcz konieczności. Zobacz, kto...


[BREXIT] Paniczna reakcja na rynkach walutowych. Co dalej ze złotym?

[BREXIT] Paniczna reakcja na rynkach walutowych. Co dalej ze złotym?

Spełnił się scenariusz, który jeszcze kilka godzin temu wydawał się nierealny dla rynków czy bukmacherów. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię. Funt rano traci do dolara ponad 10 proc. i spada do 30-letnich minimów. Za franka musimy...


Ile można wymienić pieniędzy w kantorze online?

Ile można wymienić pieniędzy w kantorze online?

Kantor internetowy to doskonały sposób na wymianę dowolnej waluty. Korzysta z niego coraz większa liczba ludzi. Wyróżnia go szereg zalet. Bezpieczeństwo, korzystne ceny, wygoda, a do tego jeszcze możliwość szybkiego dokonania zakupu – to tylko...


Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Kantor internetowy staje się powoli standardem w zakresie wymiany walut. Poniekąd kantory te można przyrównać do kont internetowych, z których też tak bardzo wielu ludzi chętnie korzysta. Pytanie tylko – czy e-kantory są bezpieczne i czy w...
Kursy NBP

EUR Kurs euro
4,5792
CHF Kurs franka
4,3403
USD Kurs dolara
4,2396
GBP Kurs funta
5,2164
Źródło: Tabela nr 066/A/NBP/2020 z dn. 03-04-2020 »

Jak oszczędzać na wymianie waluty?

Jeżeli spłacasz np. kredyt we frankach i korzystasz z przewalutowania w banku, polecamy wybrać jeden z kantorów internetowych, który pozwoli zaoszczędzić dzięki dużo lepszemu kursowi!


Kurs franka w kantorach Kurs franka

 
Sprzedaż
Kupno
 
Walutomat
4,3401
4,3466
Sprawdź »
Internetowykantor.pl
4,3449
4,3449
Sprawdź »
Zobacz inne waluty »


Znajdź nas