Strona główna Aktualności z rynku Umacniająca się polska waluta może zagrozić marżom eksporterów towarów rolno – spożywczych

Umacniająca się polska waluta może zagrozić marżom eksporterów towarów rolno – spożywczych

02-lis-2015
Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Umacniająca się polska waluta może zagrozić marżom eksporterów towarów rolno – spożywczych

Rosyjskie embargo to jeden z czynników, który przyczynił się do dynamicznego poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich towarów rolno-spożywczych, które mają się coraz lepiej na egzotycznych rynkach całego świata. Obecnie aż 30 proc. naszej żywności eksportujemy do ponad 170 krajów świata. Wzrost współpracy z zagranicznymi podmiotami to wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw, które powinny pamiętać o ochronie swojej marży oraz obronie przed zmiennością cen. Niestety, większość polskich eksporterów i importerów wciąż nie zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym.

Branża rolno-spożywcza jest obecnie jedną z najważniejszych i najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Dzięki stałemu rozwojowi sektora, Polska weszła do czołówki europejskich producentów żywności. Okazuje się jednak, że kierunki dostaww ostatnich latach ulegają dywersyfikacji: polscy producenci coraz chętniej eksportują na rynki bliskowschodnie czy azjatyckie.

Niedawno wydany raport Centrum Kompetencji PUŁAWY: „Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności” wskazuje, że nasz kraj ma potencjał, aby stać się europejskim centrum produkcji i przetwórstwa żywności. Wśród naszych partnerów handlowych największy wzrost wartości eksportu w I półroczu 2015 r. w  porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, odnotowano w handlu z Egiptem.

Sprzedaż do tego państwa wzrosła ponad trzykrotnie, osiągając wysokość 126 mln euro. Bardzo dobre wyniki osiągnęła sprzedaż, w tym szczególnie pszenicy, do Kenii, Sudanu czy Tanzanii. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnotowało również wysokie wzrosty dla eksportu do Kanady (o 63 % r/r), Chorwacji (o 57% r/r), Wietnamu (o 57% r/r), Republiki Korei (o 45% r/r), Izraela (o 36% r/r), czy Maroka (o 26% r/r).

Głównymi towarami jakie wysyłamy na zagraniczne rynki są mięso drobiowe, czekolada i przetwory zawierające kakao, wyroby piekarnicze, mięso wołowe, mięso wieprzowe, syropy cukrowe, ryby wędzone, sery i twarogi, pozostałe przetworzone i konserwowane mięso, kawa, soki owocowe czy mrożone owoce.

Wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych jest zgodny z ogólnymi trendami dla handlu zagranicznego w Polsce. W ciągu ostatnich lat polskie firmy pokazały, że doskonale potrafią radzić sobie na rynkach zagranicznych. Przedsiębiorcy szukają klientów znacznie dalej niż w krajach Unii Europejskiej. Otwierają się przed nimi kraje Afryki, Ameryki Południowej i Azji, w których niejednokrotnie uzyskują wyższe marże niż w  Europie Zachodniej.

 Rozliczanie się w walutach obcych może jednak negatywnie wpłynąć na uzyskaną marżę. Dochody eksporterów produktów rolno-spożywczych w bardzo dużym stopniu zależą bowiem od kursu wymiany waluty: większość z nich wpływy otrzymuje w euro, a koszty ponoszą w złotych. Umacniająca się polska waluta wielokrotnie powodowała obniżenie marży lub nawet straty finansowe, dlatego tak ważne jest zabezpieczanie ryzyka kursowego. - To ważne zadanie zarówno dla eksportujących na dalekie rynki jak i do państw Unii Europejskiej, gdyż spodziewamy się osłabienia europejskiej waluty w stosunku do dolara, i w konsekwencji umocnienia się złotego wobec euro – mówi mówi Jakub Makurat, Dyrektor Generalny polskiego oddziału  Ebury, instytucji płatniczej która specjalizuje się w transakcjach walutowych oraz zarządzaniu ryzykiem kursowym. Firma obecna jest na polskim rynku kilka kwartałów z sukcesem realizując transakcje dla firm z branży rolno-spożywczej. W całej Europie Ebury zrealizowała już transakcje o łącznej wartości ponad 7 mld funtów (ok. 40 mld złotych)

Co więc powinien zrobić producent mięsa, jabłek czy ryb, żeby ochronić swoją marżę skutecznie zabezpieczając się przed ryzykiem kursowym? - Przede wszystkim powinien rozważyć możliwość rozliczania się w walucie kraju, do którego eksportuje. Mam tu na myśli przede wszystkim rynki uznawane przez nas za egzotyczne, np. Chiny, Indie, Meksyk, gdzie walutą rozliczeniową w większości przypadków wciąż pozostaje dolar. Rozliczanie się w walucie naszego kontrahenta nie tylko minimalizuje ryzyko kursowe, ale także obniża koszty transakcyjne oraz zwiększa siłę negocjacyjną - radzi Jakub Makurat.

Skutecznym narzędziem zabezpieczającym ryzyko kursowe, bez względu na walutę rozliczeniową, jest m.in. kontrakt forward, który przy podejmowaniu decyzji biznesowej daje pewność po jakim kursie nastąpi jej rozliczenie w przyszłości.

 

Materiały źródłowe

CK Puławy, Polska europejskim centrum produkcji żywności, 8.10.2015

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mamy najlepszy na świecie przemysł przetwórczy, 4 .06.2015

Ministerstwo Rolnictwa u Rozwoju Wsi, Polski handel zagraniczny artykułami rolno-spożywczymi, 14.08.2015 

Źródło: inf. prasowa, infoWire.pl

Kantory internetowe


sortowanie wg popularności w portalu
1

EUR = 4,3258
CHF = 4,5725
USD = 4,0224
GBP = 5,0600
Sprawdź »
czytaj recenzje »
2

EUR = 4,4127
CHF = 4,6392
USD = 4,1720
GBP = 5,0802
Sprawdź »
czytaj recenzje »


Warto przeczytać również

Bezpłatny Magazyn Trejdoo.com

Bezpłatny Magazyn Trejdoo.com

26-paź-2015

Rynek finansowy jest nasycony kantorami internetowymi. Każdy z nich ma swoich sympatyków, posiada wady i zalety oraz różne rozwiązania. Każdy w pewien sposób jest inny. My, zespół serwisu Trejdoo.com, w tym bezpłatnym magazynie, chcemy...


Nieprzewidywalny rynek walut – jak możesz się zabezpieczyć?

Nieprzewidywalny rynek walut – jak możesz się zabezpieczyć?

06-paź-2015

Czasami kurs walut potrafi znacząco zmienić się nie w ciągu dni, ale na przestrzeni zaledwie kilku godzin. Co takiego sprawia, że rynek walut jest tak nieprzewidywalny? Czy można się zabezpieczyć przed skutkami jego wahań? Trudno wyobrazić sobie działanie...


Co się dzieje z walutami? Rynki liczą straty, złotówka trzyma się mocno

Co się dzieje z walutami? Rynki liczą straty, złotówka trzyma się mocno

24-sie-2015

Ostatnie dni przyniosły bardzo poważne przetasowania na rynkach. Największe zmiany zachodzą na walutach tych krajów, które są eksporterami ropy naftowej oraz sprzedają wiele towarów do Chin. Dlaczego? Wyjaśnia Marcin Lipka, analityk walutowy...


Pieniądze już płyną do Grecji. A reformy? Ich wprowadzenie graniczy z cudem

Pieniądze już płyną do Grecji. A reformy? Ich wprowadzenie graniczy z cudem

20-sie-2015

Parlamenty krajów należących do strefy euro przyjęły trzeci program pomocowy dla Grecji. Pieniądze już płyną do Aten. Jednak patrząc na plan reform, które musi wprowadzić pogrążony w kryzysie kraj, można liczyć tylko na cud, że cała operacja...
Kursy NBP

EUR Kurs euro
4,3366
CHF Kurs franka
4,5824
USD Kurs dolara
4,0277
GBP Kurs funta
5,0567
Źródło: Tabela nr z dn. 11-12-2023 »

Jak oszczędzać na wymianie waluty?

Jeżeli spłacasz np. kredyt we frankach i korzystasz z przewalutowania w banku, polecamy wybrać jeden z kantorów internetowych, który pozwoli zaoszczędzić dzięki dużo lepszemu kursowi!


Kurs franka w kantorach Kurs franka

 
Sprzedaż
Kupno
 
Walutomat
4,5725
4,5769
Sprawdź »
Internetowykantor.pl
4,6392
4,6792
Sprawdź »
Zobacz inne waluty »


Znajdź nas