Strona główna Aktualności z rynku Ubywa kredytów zaciągniętych we frankach

Ubywa kredytów zaciągniętych we frankach

23-sty-2018
Ocena:
5,0 na 5    2 oceny

Ubywa kredytów zaciągniętych we frankach

Kredyty we frankach narobiły jakiś czas temu ogromnego zamieszania. Był czas, kiedy takie kredyty były naprawdę bardzo, ale to bardzo opłacalne. Później jednak rynek kredytów we frankach załamał się i frankowicze wpadli w ogromne kłopoty. Na szczęście ubywa już problematycznych kredytów we frankach.

Coraz mniej kredytów we frankach

Frankowicze systematyczne spłacają swoje zadłużenia. Od czasu prawdziwej afery frankowej kredytów jest coraz mniej. Są systematycznie spłacane, mimo bardzo niekorzystnych warunków finansowych. W najlepszej sytuacji są te osoby, które w momencie wzrostu kursu franka miały spłaconą już dużą część zadłużenia oraz te, których kredyty nie były wysokie lub tych, którzy robili wcześniej duże nadpłaty do kredytu.

Mało tego, obecnie kurs franka spada, a co za tym idzie, kredyty łatwiej jest spłacać, bo saldo na koncie kredytowym jest niższe. Im bardziej frank tanieje, tym mniejsze są kredyty frankowiczów. Dodatkowo do zmniejszenia liczby kredytów we frankach, przyczynił się wzrost wynagrodzeń na przestrzeni ostatnich 9 lat. Od grudnia 2016 roku do grudnia 2017 roku wysokość kredytów we frankach spadła o 10 procent, co stanowi ogromne odciążenie dla budżetu domowego większości frankowiczów. Mimo tak poważnej obniżki kredyty we frankach nadal są droższe o 20% w stosunku do tego, jaką kwotę bank wyliczył w momencie brania kredytu. Dlatego też jasne jest, że z czasem kredytów tych będzie coraz bardziej ubywać.

O co chodziło z kredytami we frankach?

Kredyty we frankach początkowo były bardzo dobrze oprocentowane i znacznie bardziej opłacało się wziąć kredyt we frankach niż w złotówkach. Jednak w pewnym momencie wartość franka wzrosła na tyle, że zadłużenia frankowiczów przewyższały wartości nieruchomości, które zostały na te kredyty zakupione. I nieważne było, że frankowicze sumiennie spłacali swoje zadłużenia, mimo wszystko wysokość ich rat nagle bardzo wzrosła. Banki nie zgodziły się natomiast na przewalutowanie kredytów na polskie złote po cenie z dania wzięcia kredytu.

W roku 2008 aż 2 na 3 udzielane w Polsce kredyty hipoteczne były kredytami we frankach szwajcarskich. Bardzo korzystne zasady udzielania takich kredytów spowodowały, że większość ludzi nie chciała decydować się na kredyt w polskich złotych, ale zmiana koniunktury franka doprowadziła później do ogromnych strat finansowych każdego, kto chciał zarobić.

Niski kurs franka zachęcał do wzięcia kredytu w tej walucie, ale już pod koniec 2008 roku frank zaczął bardzo drożeć – stał się niemalże dwa razy droższy, co sprawiło, że frankowicze byli zmuszeni płacić nawet dwa razy wyższe raty swoich kredytów. Przykładowo, kiedy kredytobiorca pożyczał 300 tysięcy, to po wyższym kursie jego zadłużenie sięgało nawet 480 tysięcy w przeliczeniu na polskie złote. Jeżeli wysokość kredytu była w danym przypadku wyższa niż wartość nieruchomości, to przy sprzedaży takiej nieruchomości odzyskana kwota nie starczyłby nawet na pokrycie zadłużenia i frankowicz musiałby dokładać do mieszkania czy domu z własnych pieniędzy.

Największe problemy ze spłatą zadłużenia miały osoby, które wzięły kredyt we frankach w sierpniu 2008 roku, bo wtedy przy kwocie kredytu 300 tysięcy złotych ich rata miesięczna miała wynosić nieco ponad 1500 zł, natomiast po wzroście kursu franka, rata ta przekraczała 1800 zł miesięcznie.

W najgorszej pozycji byłyby jednak osoby, które miały problemy ze spłatą rat kredytu, bo w takim przypadku bank wypowiadał im umowę i zabierał dom lub mieszkanie, ale jego sprzedaż nie wystarczyła na spłatę zadłużenia i frankowicz zostawał bez nieruchomości, ale nad z poważnym zadłużeniem.

Kantory internetowe


sortowanie wg popularności w portalu
1

EUR = 4,5991
CHF = 4,7700
USD = 4,3188
GBP = 5,2862
Sprawdź »
czytaj recenzje »
2

EUR = 4,5885
CHF = 4,7582
USD = 4,3104
GBP = 5,2727
Sprawdź »
czytaj recenzje »


Warto przeczytać również

Karta walutowa za FREE!

Karta walutowa za FREE!

30-mar-2016

Platforma Trejdoo.com ogłasza wiosenną promocję – od dnia dzisiejszego (30.03.2016) do piątku (01.04.2016) rozdaje karty walutowe prepaid za darmo. Wystarczy zadzwonić na infolinię 22 101 58 80 i podać hasło: KARTA. Dlaczego warto? Karta walutowa prepaid...


Bezpłatny Magazyn Trejdoo.com - styczeń 2016

Bezpłatny Magazyn Trejdoo.com - styczeń 2016

28-sty-2016

Za nami rok 2015 – jeden z ciekawszych, pełnych emocji, poważnych decyzji, a dla rynku usług finansowych pełen rozwoju i niespodziewanych wydarzeń. Dla nas, Zespołu Trejdoo, był to owocny rok, w którym m.in. wydaliśmy pierwszy numer naszego magazynu....


Sytuacja frankowców gorsza niż przed rokiem

Sytuacja frankowców gorsza niż przed rokiem

14-sty-2016

Wkrótce minie rok od pamiętnego 15 stycznia, kiedy szwajcarski bank centralny zaskoczył rynek swoją decyzją, co poskutkowało wzrostem ceny franka o 20%. Kredytobiorcy umowami przywiązani do franka na długo zapamiętają ten dzień pełen niepokoju i...


Handel pomiędzy Polską a Wielką Brytanią kwitnie, a polskie przedsiębiorstwa coraz częściej skutecznie zabezpieczają się przed ryzykiem kursowym

Handel pomiędzy Polską a Wielką Brytanią kwitnie, a polskie przedsiębiorstwa coraz częściej skutecznie zabezpieczają się przed ryzykiem kursowym

02-lis-2015

Wielka Brytania należy do pierwszej dziesiątki najważniejszych partnerów handlowych Polski. Tempo sprzedaży polskich towarów do tego kraju nieprzerwanie od 2002 r. dynamicznie rośnie. Prognozy na 2015 rok są równie optymistyczne. Jak wskazuje...
Kursy NBP

EUR Kurs euro
4,6069
CHF Kurs franka
4,7752
USD Kurs dolara
4,3269
GBP Kurs funta
5,3020
Źródło: Tabela nr z dn. 22-09-2023 »

Jak oszczędzać na wymianie waluty?

Jeżeli spłacasz np. kredyt we frankach i korzystasz z przewalutowania w banku, polecamy wybrać jeden z kantorów internetowych, który pozwoli zaoszczędzić dzięki dużo lepszemu kursowi!


Kurs franka w kantorach Kurs franka

 
Sprzedaż
Kupno
 
Walutomat
4,7700
4,7710
Sprawdź »
Internetowykantor.pl
4,7582
4,7982
Sprawdź »
Zobacz inne waluty »


Znajdź nas