Strona główna Aktualności z rynku Nieprzewidywalny rynek walut – jak możesz się zabezpieczyć?

Nieprzewidywalny rynek walut – jak możesz się zabezpieczyć?

06-paź-2015
Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Nieprzewidywalny rynek walut – jak możesz się zabezpieczyć?
Czasami kurs walut potrafi znacząco zmienić się nie w ciągu dni, ale na przestrzeni zaledwie kilku godzin. Co takiego sprawia, że rynek walut jest tak nieprzewidywalny? Czy można się zabezpieczyć przed skutkami jego wahań?

Trudno wyobrazić sobie działanie współczesnego światowego systemu finansowego oraz światowej gospodarki bez rynku walutowego. Każdego dnia na całym globie zawieranych jest mnóstwo transakcji o wartości wielu bilionów dolarów. Dwa lata temu NBP uczestniczyło w badaniach Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Są to badania prowadzone cyklicznie co trzy lata, podczas których analizuje się obroty na rynku walutowym i rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych. Badania wykazały, że w samym tylko kwietniu 2013 roku średnie dzienne obroty netto na polskim rynku walutowym wynosiły 7 564 mln USD, przy czym transakcje o wartości 5 446 USD odbyły się z udziałem złotego (źródło: https://www.nbp.pl/systemfinansowy/polska2013.pdf). Warto dodać, że nasz rynek walutowy należy do jednego z największych i jednocześnie do najbardziej płynnych rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Składa się na niego kasowy rynek złotego – transakcje walutowe rynku krajowego oraz rynku offshore (rynki zagraniczne) i rynek pochodnych instrumentów walutowych złotego (kontrakty terminowe, swapy walutowe, opcje walutowe, dwuwalutowe transakcje wymiany płatności odsetkowych.

Co wpływa na kurs waluty?

Kursy walut wpływają w mniejszym lub większym stopniu na jakość życia większości ludzi, a do tego nierzadko są nie tylko nieprzewidywalne, ale również mogą doprowadzać do różnych sytuacji krytycznych. Przykładem może być gwałtowny skok ceny franka z dnia 15 stycznia br. z 3,50 zł na 5,20 oraz późniejsze ustabilizowanie się jego kursu na poziomie 4,20 zł. W ciągu kilku godzin raty osób posiadających kredyty denominowane w tej walucie uległy znacznemu podwyższeniu. Wahanie kursu franka wywołała decyzja banku centralnego Szwajcarii, który ogłosił, że przestaje bronić kursu narodowej waluty wobec euro. To tylko jeden z przykładów, na co mogą być narażeni zwykli konsumenci w przypadku gwałtownych zmian cen walut.

Na kształtowanie się kursu waluty może wpływać wiele różnych czynników, dlatego często próba prognozowania przyszłej ceny może być działaniem złożonym i mało wiarygodnym. W krótkim terminie rynki rządzą się własnymi, często nieprzewidywalnymi, dynamicznymi zasadami. Łatwiej prognozować ogólną długoterminową tendencję zmian, analizując sytuację gospodarczą na świecie, w istocie antycypując następne posunięcia poszczególnych banków centralnych. Na kurs waluty wpływa między innymi poziom stóp procentowych. Ich wzrost może powodować wzrost ceny waluty, ponieważ wtedy wzrasta na nią popyt. Z kolei spadek stóp przynosi odwrotny skutek. Spadek inflacji zwiększa konkurencyjność eksportu i rośnie zapotrzebowanie na krajową walutę, a wzrost inflacji ogranicza atrakcyjność kupowania przez zagranicznych odbiorców towarów i pojawia się podaż pieniądza. Wyższe PKB świadczy o dobrej kondycji gospodarki i powoduje wzrost zainteresowania zagranicznych podmiotów inwestycjami, zwiększając zapotrzebowanie na krajową walutę. Do tego trzeba wziąć jeszcze pod uwagę sytuację polityczną oraz społeczną i różne zdarzenia z nimi związane. Nierzadko bywa tak, że czynniki polityczne mają większy wpływ na kurs walut, niż dane gospodarcze. Jak w takim razie można przygotować się na taką zmienność kursów walut i obronić przed ich negatywnymi skutkami?

Rynek walut – jak się zabezpieczyć?

Szczególnie zainteresowani poziomem kursu walut są przedsiębiorcy zajmujący się eksportem lub importem towarów. Do grona zainteresowanych należą także osoby spłacające kredyty w obcych walutach, osoby pracujące zagranicą, ale mieszkające w Polsce, a nawet turyści wyjeżdżający na wakacje do innych krajów. W każdym przypadku celem jest znalezienie jak najlepszego kursu, który pozwoli na jak najkorzystniejszą sprzedaż lub zakup wybranej waluty. Gdzie szukać najlepszego miejsca do handlu walutami? Można je sprzedawać w banku, u brokerów walutowych, w kantorach stacjonarnych, jednak ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się odpowiedniki internetowe.

– Wymiana walut online jest po prostu tańsza, ponieważ kantory internetowe stosują niższy spread niż banki, a im większa skala transakcji, tym większa oszczędnośćmówi Aniela Agopsowicz, Analityk Finansowy z serwisu ekantor.pl. – Dodatkowo wymiana online jest wygodna, błyskawiczna i do tego bezpieczna, ponieważ większość kantorów internetowych stosuje już podobne zabezpieczenia jak banki.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą także zabezpieczać się przed niekorzystnymi zmianami kursów walut za pomocą instrumentów pochodnych. Niestety z badań wynika, że robi to nie więcej niż połowa polskich eksporterów i importerów. Co gorsza, 40 proc. przedsiębiorców nawet nie słyszało o tej możliwości ograniczenia ryzyka kursowego. Ci, którzy używają instrumenty pochodne, najczęściej wykorzystują do zabezpieczenia ekspozycji walutowych kontrakty forward i opcje walutowe. Mniej popularne są kontrakty futures i dwuwalutowe swapy odsetkowe. Nikogo pewnie nie zaskoczy to, że otwarte pozycje walutowe zabezpiecza więcej dużych przedsiębiorstw (60 proc.) niż małych (40 proc.) (źródło: bankikredyt.nbp.pl).

Rynek walut charakteryzuje się dużą zmiennością i małą przewidywalnością. Na kurs waluty może wpływać wiele różnych czynników, nie tylko związanych z sytuacją gospodarczą. To oznacza, że poszukiwanie skutecznego sposobu na ograniczenie ryzyka kursowego, a także sposobu na oszczędzanie przy wymianie walut, staje się koniecznością dla każdego, kto chce rozsądnie i bezpiecznie zarządzać nie tylko finansami firmy, ale również domowym budżetem.
Źródło: inf. prasowa, Whitepress

Kantory internetowe


sortowanie wg popularności w portalu
1

EUR = 4,3274
CHF = 4,5726
USD = 4,0242
GBP = 5,0591
Sprawdź »
czytaj recenzje »
2

EUR = 4,4127
CHF = 4,6392
USD = 4,1720
GBP = 5,0802
Sprawdź »
czytaj recenzje »


Warto przeczytać również

Co się dzieje z walutami? Rynki liczą straty, złotówka trzyma się mocno

Co się dzieje z walutami? Rynki liczą straty, złotówka trzyma się mocno

24-sie-2015

Ostatnie dni przyniosły bardzo poważne przetasowania na rynkach. Największe zmiany zachodzą na walutach tych krajów, które są eksporterami ropy naftowej oraz sprzedają wiele towarów do Chin. Dlaczego? Wyjaśnia Marcin Lipka, analityk walutowy...


Pieniądze już płyną do Grecji. A reformy? Ich wprowadzenie graniczy z cudem

Pieniądze już płyną do Grecji. A reformy? Ich wprowadzenie graniczy z cudem

20-sie-2015

Parlamenty krajów należących do strefy euro przyjęły trzeci program pomocowy dla Grecji. Pieniądze już płyną do Aten. Jednak patrząc na plan reform, które musi wprowadzić pogrążony w kryzysie kraj, można liczyć tylko na cud, że cała operacja...


Cinkciarz.pl z aplikacją na Apple Watch

Cinkciarz.pl z aplikacją na Apple Watch

13-sie-2015

Cinkciarz.pl przygotował aplikację na inteligentne zegarki Apple. Dzięki niej użytkownicy smartwatchy mogą w wygodny sposób sprawdzić aktualne kursy wszystkich oferowanych przez serwis walut.   Korzystając z aplikacji Apple Watch, zrobisz zdjęcie,...


Polska gospodarka mogłaby być tak silna, jak niemiecka. Dlaczego nie jest?

Polska gospodarka mogłaby być tak silna, jak niemiecka. Dlaczego nie jest?

04-sie-2015

Polscy eksporterzy odnoszą coraz większe sukcesy na światowych rynkach. Marzy im się zrównanie z taką potęgą, jaką są Niemcy. Jednak ich osiągnięcia nie są w pełni wykorzystywane przez krajową gospodarkę. Dlaczego? Uwiera im mocny złoty. Komentarz...
Kursy NBP

EUR Kurs euro
4,3366
CHF Kurs franka
4,5824
USD Kurs dolara
4,0277
GBP Kurs funta
5,0567
Źródło: Tabela nr z dn. 11-12-2023 »

Jak oszczędzać na wymianie waluty?

Jeżeli spłacasz np. kredyt we frankach i korzystasz z przewalutowania w banku, polecamy wybrać jeden z kantorów internetowych, który pozwoli zaoszczędzić dzięki dużo lepszemu kursowi!


Kurs franka w kantorach Kurs franka

 
Sprzedaż
Kupno
 
Walutomat
4,5726
4,5737
Sprawdź »
Internetowykantor.pl
4,6392
4,6792
Sprawdź »
Zobacz inne waluty »


Znajdź nas