Strona główna Aktualności z rynku Polska gospodarka mogłaby być tak silna, jak niemiecka. Dlaczego nie jest?

Polska gospodarka mogłaby być tak silna, jak niemiecka. Dlaczego nie jest?

04-sie-2015
Ocena:
5,0 na 5    1 oceny

Polska gospodarka mogłaby być tak silna, jak niemiecka. Dlaczego nie jest?
Polscy eksporterzy odnoszą coraz większe sukcesy na światowych rynkach. Marzy im się zrównanie z taką potęgą, jaką są Niemcy. Jednak ich osiągnięcia nie są w pełni wykorzystywane przez krajową gospodarkę. Dlaczego? Uwiera im mocny złoty. Komentarz Piotra Lonczaka, analityka walutowego Cinkciarz.pl

Od początku okresu transformacji ustrojowej, czyli od 1989 r., Polska dąży do tego, by stać się krajem eksportowym. Inspiracją dla niej jest rozwój gospodarczy Niemiec, oparty na silnej pozycji firm eksportowych na rynkach całego świata. Z tego powodu wśród wielu polityków i ekonomistów panuje przekonanie, że skopiowanie modelu gospodarczego zachodniego sąsiada otworzy nam drogę do równie wysokiego poziomu życia.

Po chwilowym spadku wartości eksportu w czasie światowego kryzysu (2008 r.), sprzedaż naszych towarów rośnie nieprzerwanie od 2009 r. Polska jest czołowym europejskim eksporterem samochodów oraz podzespołów dla sektora motoryzacyjnego. Mamy silną pozycję dostawcy produktów przemysłu elektromaszynowego. Coraz większe znaczenie ma także eksport żywności. Kolejne lata po kryzysie pokazały, że polscy przedsiębiorcy zdołali dostosować się do trudnych warunków i potrafią skutecznie konkurować ze światowymi firmami nie tylko ceną, lecz także jakością.

Sukces byłby jeszcze większy, gdyby kurs złotego był korzystniejszy dla firm. Indeks Złotego Cinkciarz.pl pokazuje, że od 2012 r. polska waluta umacnia się wobec walut najważniejszych partnerów handlowych, a deficyt handlowy stopniowo maleje. Coraz wyższy kurs złotego osłabia konkurencyjność cenową eksportu, przez co polskie produkty są dla zagranicznych klientów coraz droższe.

Indeks Złotego Cinkciarz.pl wobec najważniejszych partnerów eksportowych i importowych (zmiana rok do roku). Źródło: Cinkciarz.pl Od połowy 2014 r. wartość złotego rośnie stosunkowo wolno wobec walut krajów, które są najważniejszymi partnerami importowymi (zielona linia). Z kolei złoty zyskuje w większym stopniu w stosunku do walut krajów, do których eksportujemy (bordowa linia).

To oznacza, że ceny polskich towarów dla zagranicznych klientów rosną dość szybko, co z kolei może doprowadzić do spadku sprzedaży. Z perspektywy polskich firm cena towarów kupowanych na zagranicznych rynkach obniża się w mniejszym stopniu.

W pierwszych pięciu miesiącach 2015 r. Polska osiągnęła nadwyżkę handlową w wielkości 11.96 mld zł.
W pewnym stopniu sukces wynikał ze spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach. Według danych NBP, wartość importowanej ropy spadła w pierwszym kwartale do 8 mld zł w porównaniu z 14.3 mld zł w ub.r. Podstawowe znaczenie dla osiągnięcia nadwyżki handlowej miała jednak rosnąca rola krajowych eksporterów.

Ze względu na to, że od połowy ub. r. złoty niekorzystnie wpływa na bilans handlu zagranicznego Polski, tempo redukowania deficytu stopniowo malało. Mimo to eksporterzy zdołali wypracować dodatnie saldo handlowe. To bardzo dobrze świadczy o ich silnej pozycji na światowych rynkach. Jeżeli jednak tendencja zostanie zachowana, to szansa na utrzymanie nadwyżki eksportu nad importem będzie niewielka.

Już dziś widać, że silny kurs złotego jest przeszkodą dla eksporterów. Sprzedaż do krajów skandynawskich oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wyhamowała. Jednocześnie korzyści wynikające ze wzrostu wartości złotego wobec walut krajów, z których importujemy, nie są na tyle duże, aby rekompensować potencjalne straty spowodowane możliwym spadkiem eksportu. Najlepszym przykładem są ceny paliw. Na całym świecie ich cena spada. Tak niska nie była od pięciu lat. Mimo to w Polsce paliwo ostatnio drożeje.

Po chwilowym osłabieniu w czerwcu Indeks Złotego Cinkciarz.pl znowu rośnie. Przyczyniło się do tego zakończenie greckiego kryzysu. Na początku lipca Ateny w końcu zgodziły się na reformy w zamian za międzynarodową pomoc. Dzięki temu kraj uniknął usunięcia ze strefy euro, a złoty znowu drożeje.

Polska może zająć pozycję silnego eksportera na światowych rynkach. Oczywiste jest, że będziemy na to pracować jeszcze przez kilka dekad. Krajowe firmy pokazały jednak, że potrafią radzić sobie z taką przeszkodą, jaką jest silny złoty.
Źródło: inf. prasowa, Cinkciarz.pl

Kantory internetowe


sortowanie wg popularności w portalu
1

EUR = 4,3258
CHF = 4,5725
USD = 4,0224
GBP = 5,0600
Sprawdź »
czytaj recenzje »
2

EUR = 4,4127
CHF = 4,6392
USD = 4,1720
GBP = 5,0802
Sprawdź »
czytaj recenzje »


Warto przeczytać również

Kursy walut Cinkciarz.pl na zegarki z systemem Android

Kursy walut Cinkciarz.pl na zegarki z systemem Android

23-cze-2015

Inteligentny zegarek to kolejny elektroniczny gadżet, który ma ułatwić nam życie. Do czego jest nam potrzebny? Oczywiście, możemy sprawdzić godzinę, ale także skorzystać z wielu funkcji smartfona. Cinkciarz.pl przygotował bardzo praktyczną aplikację...


Czy wakacje w Grecji będą w tym roku wyjątkowo drogie?

Czy wakacje w Grecji będą w tym roku wyjątkowo drogie?

13-kwi-2015

Wizyta premiera Grecji w Moskwie miała być ostrzeżeniem dla Unii Europejskiej. Polityk wrócił jednak z pustymi rękami. Teraz będzie musiał pójść na ugodę z Brukselą. O tym, czy planując wakacje w Grecji, wciąż musimy przejmować się finansową...


Polska waluta już dawno nie była tak słaba. Co gnębi złotego?

Polska waluta już dawno nie była tak słaba. Co gnębi złotego?

29-wrz-2020

We wtorek za euro musieliśmy płacić 4,59 zł, czyli najwięcej od sześciu miesięcy. W samym tylko wrześniu europejska waluta podrożała względem złotego o 4 proc. W górę ostro wydają się iść także: frank szwajcarski, funt i dolar, który zbliża...


Godziny dzielą nas od wielkiego skoku funta

Godziny dzielą nas od wielkiego skoku funta

18-paź-2019

Porozumienie w sprawie brexitu szybko może trafić do niszczarki, jeżeli na specjalnym, sobotnim posiedzeniu brytyjska Izba Gmin je odrzuci. Niezależnie od decyzji parlamentu, funta czeka bardzo duża zmienność już w pierwszych minutach poweekendowego handlu na rynku...
Kursy NBP

EUR Kurs euro
4,3366
CHF Kurs franka
4,5824
USD Kurs dolara
4,0277
GBP Kurs funta
5,0567
Źródło: Tabela nr z dn. 11-12-2023 »

Jak oszczędzać na wymianie waluty?

Jeżeli spłacasz np. kredyt we frankach i korzystasz z przewalutowania w banku, polecamy wybrać jeden z kantorów internetowych, który pozwoli zaoszczędzić dzięki dużo lepszemu kursowi!


Kurs franka w kantorach Kurs franka

 
Sprzedaż
Kupno
 
Walutomat
4,5725
4,5769
Sprawdź »
Internetowykantor.pl
4,6392
4,6792
Sprawdź »
Zobacz inne waluty »


Znajdź nas